Ułatwienia dostępu

Konferencja podsumowująca
– program

Konferencja podsumowująca Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny odbędzie się 26 września 2024 r. w godz. 10:00-16:15 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Konferencję realizujemy pod hasłem „Otwarta, demokratyczna, zielona”, nawiązując do hasła Funduszy Norweskich i EOG, które przyczyniają się do współtworzenia bardziej włączającej, demokratycznej i zielonej Europy.

Program

10:00-11:30: Sesja plenarna

Audytorium

  • Otwarcie konferencji i podsumowanie Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny z udziałem osób reprezentujących Państwa-Darczyńców, Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli oraz Konsorcjum realizujące Program
  • Otwarta rozmowa na temat Programu („fishbowl”)

Przerwa kawowa

11:50-13:20: Sesja I

Audytorium

Prezentacje dobrych praktyk

Superbohaterki z Gniewkowa – projekt „Sięgnij PoMoc” (Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów)

Celem projektu „Sięgnij PoMoc” było wspieranie kobiet i ich dzieci z gminy Gniewkowo doświadczających przemocy domowej. Zaprezentujemy projekt i pokażemy, w jaki sposób zmienił on życie uczestniczek.

Więcej informacji o projekcie

Osoby prezentujące:

  • Ewa Sokołowska – doktor nauk społecznych z doświadczeniem w realizacji działań z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej osób wykluczonych. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju kompetencji rodzicielskich. Prowadzi praktykę Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w procesie certyfikacji
  • Michał Siromski – magister psychologii. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie w tworzeniu i realizacji projektów społecznych, prowadzeniu warsztatów kompetencji miękkich oraz indywidualnym poradnictwie. Miłośnik i badacz popkultury. Terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w procesie certyfikacji

Równi Razem (Centralna Rada Romów)

Celem projektu było przekazanie wiedzy i wzmocnienie kompetencji liderów i liderek społeczności romskich w zakresie działań samorzeczniczych. Podczas prezentacji opowiemy o warsztatach rozwoju kompetencji dla liderów i liderek romskich oraz o budowaniu koalicji z samorządem lokalnym.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prezentująca:

  • Karolina Kwiatkowska – Dyrektor ds. komunikacji i PR w Centralnej Radzie Romów w Polsce oraz International Romani Union. Kulturoznawczyni, dziennikarka, trenerka komunikacji międzykulturowej, konsultantka dla administracji państwowej, samorządów oraz organizacji międzynarodowych w tym organizacji agencji ONZ

IDEE przez wieś. Doświadczenia w aktywizacji mieszkańców i przestrzeni małych miejscowości (Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego)

Celem projektu „IDEE przez wieś” było zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek wsi Różańsko, Rychnów i Chłopowo w wypracowanie wieloletnich planów rozwoju tych wsi oraz zainicjowanie ich wdrażania przy udziale społeczności. Zaprezentujemy założenia, sposób realizacji i efekty projektu. Opowiemy o inicjatywach zaproponowanych i zrealizowanych przez osoby uczestniczące.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prezentująca:

  • Sławomir Doburzyński – doktor nauk społecznych, autor książek i publicysta, pracownik samorządowy, twórca wielu dokumentów strategicznych, analiz i opracowań eksperckich, szkoleniowiec i koordynator projektów rozwojowych

Czy warto wracać do Domu? – projekt „Domy Otwarte. Wspólne Świętowanie” (Fundacja Pole Dialogu)

W tym projekcie tworzyliśmy lokalne partnerstwa z domami opieki i wspólnie z partnerami wypracowywaliśmy lokalne święto jako nową przestrzeń współpracy. Opowiemy o budowaniu i wzmacnianiu relacji lokalnych, partycypacji sąsiedzkiej, potrzebie dobrych wiadomości oraz przełamywaniu stereotypów i potrzebie zmiany wizerunku domów opieki.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prezentująca:

  • Marta Zabłocka – w Fundacji Pole Dialogu zajmuje się komunikacją oraz projektami społecznościowymi. Inicjatorka działań sąsiedzkich na warszawskim Żeraniu. Autorka komiksów zaangażowanych – życie-na-kreskę

Ludziom i naturze – przez edukację do działania (Stowarzyszenie „Amicus” Gminy Dzierzążnia)

Celem projektu było kształtowanie polityk lokalnych dotyczących ochrony środowiska poprzez włączanie społeczności gminy Dzierzążnia w działania proekologiczne. Opowiemy o tym, w jaki sposób nasz projekt rozwijał u mieszkańców i mieszkanek poczucie odpowiedzialności za zmiany klimatyczne, pobudzał do konkretnych działań oraz aktywizował i integrował lokalną społeczność.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prezentująca:

  • Elżbieta Demby – zawodowo: emerytowana nauczycielka matematyki, wieloletnia dyrektor szkoły podstawowej; od 14 lat prezeska Stowarzyszenia „Amicus” Gminy Dzierzążnia, koordynatorka projektu „Ludziom i naturze – przez edukację do działania”

Foyer

Stoliki eksperckie (równoległe)

Współpraca międzynarodowa

Przy stoliku będziemy rozmawiać o tym, jak budować współpracę międzynarodową opartą na wspólnocie wartości i celów w ramach programu Erasmus+. Zastanowimy się, jak można rozszerzyć działania edukacyjne w obszarze społecznym i obywatelskim z uwzględnieniem specyficznego kontekstu regionalnego. Podpowiemy, jak przygotować projekt współpracy europejskiej, który pozwoli na osiągnięcie zmiany oraz rozwój – zarówno organizacji, jak i grup docelowych. Stolik ekspercki przygotowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, będąca Narodową Agencją Programu Erasmus+. Poprowadzą go przedstawiciele sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+:

Praca i współpraca z osobami z niepełnosprawnościami

Zapraszamy do rozmowy o tym, w jaki sposób organizacje mogą badać potrzeby, angażować i przygotowywać ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Przy stoliku będą na Was czekać:

  • Monika Grabowska (Fundacja L’Arche)
  • Anna Drabarz (Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami)

Polityka senioralna i współpraca międzypokoleniowa

Porozmawiamy o tym, jakie wnioski i rekomendacje płyną z realizowanych przez organizacje programów wsparcia seniorek i seniorów, a także jak sensownie rozwijać współpracę międzypokoleniową.

Swoimi doświadczeniami podzielą się:

  • Agnieszka Buśk (Fundacja Via Salutis, Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA)
  • Alicja Przepiórska Ułaszewska (Fundacja Via Salutis)
  • Marta Białek-Graczyk (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)
  • Magdalena Małgorzata Skrzydlewska (Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca)

Sala konferencyjna A

Warsztat

Kobiety w przestrzeni publicznej (Fundacja Miejsce Ludzi, Fundacja Muzeum Historii Kobiet)

Na warsztatach będziemy się zajmować reprezentacją dziewcząt i kobiet w różnych przestrzeniach: społecznej, politycznej, ekonomicznej oraz w codzienności. Zastanowimy się, jak inicjować społeczną zmianę i jak zadbać o wprowadzenie większej równości oraz sprawiedliwości historycznej.

Osoba prowadząca:

  • Katarzyna Dworaczyk – mediatorka, trenerka komunikacji, autorka. Szkoli, wykłada w instytucjach, przedszkolach, szkołach i dla biznesu. Fascynuje się złością, traumą, traumą międzypokoleniową, przekonaniami panującymi w społeczeństwie. Współzałożycielka Fundacji Muzeum Historii Kobiet oraz Fundacji Miejsce Ludzi

Sala konferencyjna B

Panel dyskusyjny

Perspektywy rozwojowe młodych organizacji

W czasie panelu będziemy się zajmować następującymi tematami:

  • W jakiej rzeczywistości formalno-prawnej powstają nowe organizacje?
  • Jakie warunki możemy i powinniśmy im stworzyć, żeby były w stanie efektywnie działać na rzecz swojej społeczności?
  • Jakie mechanizmy wsparcia mogłyby pomóc?
  • Co jest najważniejsze, by zacząć?


W dyskusji wezmą udział:

  • Sylwia Kowalska (Fundacja NO.BA)
  • Andrzej Babiński  (Towarzystwo Europejskiego Rozwoju i Edukacji Narodowej Teren)
  • Ewa Szczepańska (Fundacja Wkra Możliwości)


Panel poprowadzi Magdalena Krasowska-Igras (Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)

Sala edukacyjna 2

Warsztat

Teatr Legislacyjny jako dobra praktyka włączania partycypacyjnego społeczności w zmianę prawa (Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka)

Podczas warsztatu podzielimy się doświadczeniem w pracy metodą Teatru Legislacyjnego nad zmianą art. 196 kodeksu karnego na przykładzie projektu Prawo na Scenę. Osoby uczestniczące dowiedzą się, czym jest Teatr Legislacyjny i w jaki sposób może on pomóc we włączaniu społeczności w partycypacyjne budowanie prawa. Chętne osoby będą mogły wziąć udział w wybranych ćwiczeniach, które były stosowane podczas pracy metodą Teatru Legislacyjnego.

Osoby prowadzące:

  • Kamilla Gryszel – trenerka dramy, kryminolożka, jokerka i aktorka Teatru Forum i Teatru Legislacyjnego. Od lat zafascynowana Teatrem Uciśnionych i włączaniem osób w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego
  • Małgorzata Winiarek-Kołucka – superwizorka i trenerka dramy, psycholożka, jokerka i aktorka Teatru Forum i Teatru Legislacyjnego. Uwielbia łączyć dramę z różnymi metodami, którym bliskie są jej wartości pracy, np. NVC. Ważne jest dla niej usłyszenie głosu każdej osoby w społeczeństwie

Obiad

14:20-15:50: Sesja II

Audytorium

Prezentacje dobrych praktyk

Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego)

Celem projektu było przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu kobiet oraz dyskryminacji ze względu na płeć. Projekt oferował nieodpłatne wsparcie prawne dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego lub dyskryminacji ze względu na płeć w różnych obszarach życia, np. w pracy, edukacji czy dostępie do usług. Podczas prezentacji opowiemy o przebiegu realizacji i efektach projektu. Szczególną uwagę poświęcimy zaprezentowaniu kampanii społecznych stworzonych w ramach projektu.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prowadząca:

  • Krzysztof Kumor – aplikant adwokacki, ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Aarhus Universitet w Danii oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Polskim Towarzystwie Prawa Antydyskryminacyjnego na stanowisku prawnika oraz koordynatora projektów. Wcześniej pracował jako sekretarz komisji sejmowych w polskim parlamencie oraz współkoordynował projekty w obszarze funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Fundacji Court Watch Polska

Jak pomóc nastolatkom zmienić świat? – projekty empowermentowe (Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin)

„Projekty dziewczęce” realizowane przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin (PSAR) są przykładem dobrej praktyki w kilku obszarach: wzmacniania jednostek i grup, działania na rzecz praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego, angażowania różnych interesariuszy i współpracy z norweskim partnerem. W prezentacji zostaną pokazane najważniejsze osiągnięcia projektów.

Więcej informacji o projektach:


Osoba prezentująca:

  • Jan Marković – jeden z liderów Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, psycholog, szkoleniowiec. Współodpowiedzialny za wybór kierunków rozwoju organizacji, brał udział w tworzeniu i prowadzeniu omawianych projektów

Godzina stąd na wschód (Sustainable Strategies Network)

Projekt polegał na przygotowaniu i realizacji interaktywnych lekcji na temat praw obywatelskich skierowanych do młodzieży szkół licealnych. W czasie prezentacji pokażemy jeden z efektów projektu: zwiastun lekcji w formie gry o prawach człowieka i sytuacji w Białorusi. Reżyserka omówi rezultaty projektu i perspektywy dalszej eksploatacji.

Więcej informacji o projekcie

Osoba prezentująca:

  • Maria Czykwin – aktorka, reżyserka i producentka. Zrealizowała m.in dokumentalny cykl o współczesnych artystach białoruskich pt.„Białoruski klimat” dla TVP KULTURA, projekt na pograniczu teatru i etnografii „Przeistaczanie” – produkcja: Instytut Teatralny w Warszawie. Pracuje głosem, prowadzi warsztaty uwalniania głosu

Inkluzywna szkoła – czy sytuacja społeczności LGBTQ+ uległa poprawie? (Fundacja GrowSpace)

Naszym celem jest wdrażanie inkluzywnych, antyprzemocowych rozwiązań w szkołach, przyjaznych dla dzieci i młodzieży LGBTQ+. W ramach naszych projektów tworzyliśmy narzędzia dla młodzieży do samorzecznictwa w szkole oraz kanały pomocowe, np. Inkluzywny Statut Szkoły czy Modele Interwencji w przypadku trudnych sytuacji. W czasie prezentacji opowiemy o wyzwaniach, jakie napotkaliśmy, ale też o długoterminowych pozytywnych efektach projektów. Omówimy także wpływ działań ochronnych na młodych ludzi i społeczność szkolną.

Osoby prezentujące:

  • Dominik Kuc – członek Zarządu Fundacji GrowSPACE, w ramach której zajmuje się wspieraniem edukacji i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey, inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współautor raportu o dostępności opieki psychologicznej w szkołach i kolejkach do psychiatrów dziecięcych. Od 2023 roku współtworzy porozumienie „TAK dla Prewencji Suicydalnej”. Za działalność dla najmłodszych został uhonorowany nagrodą im. Janusza Korczaka
  • Mateusz Trzaska – działacz na rzecz praw człowieka. W Fundacji GrowSPACE od 2024 roku jest liderem zespołu ds. różnorodności społecznej. Od 2022 roku był koordynatorem regionalnym województwa świętokrzyskiego w projektach organizacji. Obecnie koordynuje program ambasadorski Fundacji, gdzie zajmuje się wspieraniem społeczności organizacji, a także odpowiada za merytoryczną część projektu. W 2023 roku był jednym ze współautorów szerokiego raportu o dostępności opieki psychologicznej w szkole

Wspólne możliwości. Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego)

Celem projektu „Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych” było wzmocnienie kultury demokratycznej i świadomości obywatelskiej.
Przedstawimy ideę projektu, główne działania oraz wypracowane produkty i rezultaty, które mają zwiększyć świadomość znaczenia procesów partycypacji obywatelskiej dla rozwoju lokalnego oraz stworzyć lepsze warunki do efektywnego uczestnictwa obywateli na poziomie lokalnym.

Osoby prezentujące:

  • Barbara Wilkołazka – koordynatorka projektów z wieloletnim doświadczeniem. Ostatnio z ramienia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego koordynowała projekt „Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych”
  • Magdalena Dudkiewicz – specjalizuje się w problematyce organizacji pozarządowych, animacji społecznej i kultury, pracy socjalnej oraz metodologii badań jakościowych. Realizuje projekty badawcze dotyczące aktywności społecznej i wspólnot. Prof. UW, ekspertka FRDL

Foyer

Stoliki eksperckie (równoległe)

Jak budować partnerskie relacje z biznesem?

Czy i jak zmienia się podejście biznesu do kwestii społecznych i środowiskowych? Czym jest ESG? Jak budować i rozwijać partnerskie relacje organizacji pozarządowej z biznesem? Jakie działania mogą wchodzić w zakres takiej współpracy i jakie korzyści mogą z niej wynikać dla obu stron?

Doświadczeniami współpracy z różnymi firmami podzielą się:

  • Bartosz Jakubowski, ekspert ds. budowania relacji partnerskich w Fundacji Ocalenie
  • Bartłomiej Jojczyk, prezes zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw


Rozmowę poprowadzi Bogna Mrozowska, specjalistka ds. ESG w Wento, wcześniej członkini zespołu AO-FR / FRSI. 

Narzędzia sztucznej inteligencji w rozwoju organizacji

Jakie wyzwania i szanse stwarzają przed organizacjami narzędzia sztucznej inteligencji? W jaki sposób wykorzystywać je w pracy bieżącej, a jak strategicznie planować przyszłość? Co nas czeka w najbliższym czasie – jakie zmiany może facylitować AI?

Swoimi doświadczeniami w wykorzystania narzędzi AI w pracy organizacji podzielą się:

  • Noemi Gryczko, która na co dzień projektuje doświadczenia edukacyjne online i offline oraz uczy, jak wykorzystywać technologie
  • Paulina Jędrzejewska – szefowa Fundacji Culture Shock, która eksperymentuje z nowymi technologiami i wspiera refleksję, jak mądrze z nich korzystać 

Partycypacja i zaangażowanie młodzieży

Jak zachęcać, włączać i budować poczucie sprawczości i odpowiedzialności młodych ludzi za sprawy lokalnej społeczności

Doświadczeniami pracy z młodzieżą podzielą się:

  • Michał Naczyński (Stowarzyszenie Oświatowe Rodzice Dzieciom)
  • Justyna Jankowska (Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica)

Sala konferencyjna A

Warsztat

Laboratorium Starości (Regionalna Strefa Pomocy, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa)

Celem warsztatu jest przekazanie wiedzy i umiejętności dotyczących funkcjonowania osób starszych oraz przeciwdziałania przemocy wobec nich. Warsztat będzie prowadzony metodami aktywnymi z wykorzystaniem prezentacji, ćwiczeń, filmów oraz kombinezonu geriatrycznego.

Osoby prowadzące:

  • Aneta Fabisiak-Hill – animatorka, pedagożka, absolwentka Szkoły Trenerów Treningu Psychologicznego, specjalistka w dziedzinie tworzenia i produkcji kampanii społecznych, fundraisingu, tworzenia i finansowania projektów społeczno-kulturalnych. Na co dzień związana zawodowo z Federacją FOSa
  • Monika Michniewicz – pedagożka, trenerka, wieloletnia pełnomocniczka Prezydenta Olsztyna ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dyrektorka wydziału zdrowia i polityki społecznej. W Federacji FOSa – koordynatorka Regionalnej Strefy Pomocy – Centrum Informacji i Koordynacji Osób Niesamodzielnych i ich Rodzin i menadżerka ds. rozwoju usług społecznych, entuzjastka rozwoju rad seniorów

Sala konferencyjna B

Warsztat

Action Learning Lite. Wprowadzenie do metody Action Learning (Fundacja Owoc Spotkania)

Action Learning to innowacyjna metoda pracy zespołowej, która polega na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów poprzez zadawanie pogłębionych pytań i refleksję nad nimi. Osoby uczestniczące w warsztacie będą miały okazję poszukać rozwiązań dla swoich ważnych i pilnych problemów, a przy tym doskonalić istotne w procesie zarządzania organizacją umiejętności przywódcze oraz współpracy w grupie.

Osoby prowadzące:

  • Agnieszka Biela – psycholożka, trenerka, mentorka, superwizorka, autorka m.in. książki „Trening Kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie”. Współzałożycielka i Członkini Zarządu Fundacji Owoc Spotkania
  • dr Julian Czurko – trener, coach, facylitator, mentor, edukator seksualny i wykładowca akademicki, autor podręczników szkoleniowych i trenerskich. Współzałożyciel i Prezes Zarządu Fundacji Owoc Spotkania
  • Michał Maciejak – terapeuta, pedagog, trener i superwizor metody dramy, wykładowca akademicki. Przez 15 lat przeprowadził ponad 13 000 godzin warsztatów. Współzałożyciel i Członek Zarządu Fundacji Owoc Spotkania

Sala edukacyjna 2

Warsztat

Partycypacja społeczna a prawo do życia w czystym i zdrowym środowisku (Stowarzyszenie Orzeł i Reszka)

Celem warsztatu jest przekazanie wiedzy na temat angażowania społeczności w działania na rzecz ochrony środowiska i zarządzania zielenią miejską. Pokażemy także, w jaki sposób prowadzić inwentaryzację drzew za pomocą autorskiej, obywatelskiej aplikacji mobilnej. Warsztat został przygotowany na podstawie doświadczeń z realizacji projektu „Rozgłośnik Społeczny”.

Więcej informacji o projekcie

Osoby prowadzące:

  • Jadwiga Barbara Budzyńska – inicjatorka i współzałożycielka organizacji działających na rzecz rozwoju regionalnego: Stowarzyszenia Orzeł i Reszka i Klastra ekonomii społecznej w regionie radomskim. Z wykształcenia ekonomistka, pedagog, praktyk m.in. na rynku nieruchomości. W trakcie działalności społecznej współpracowała z organizacjami krajowymi i zagranicznymi, w tym z Europejską Konfederacją Klubów Młodzieżowych, Chicago Youth, Council, organizacjami społecznymi z krajów skandynawskich
  • Jarosław Staniszewski – inicjator i organizator działań na rzecz przyrody i środowiska naturalnego, prezes Stowarzyszenia Zielona Akcja Reaktywacja. Pomysłodawca rozwiązania IT wspierającego integrację zarządzania zielenią, autor raportu zamierania drzew w Radomiu. Społecznik zaangażowany w rozwój wolontariatu i aktywności mieszkańców

16.00-16.15: Zakończenie

Audytorium

Podsumowanie konferencji