Pytania i odpowiedzi
Na tej stronie znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące konkursu na granty instytucjonalne w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, przesłane do nas lub zadane podczas spotkań i webinariów.
Granty instytucjonalne
Jak rozumieć region? Jako województwo czy szerzej?
Działania regionalne to działania na terenie minimum 2 powiatów.
Czy można złożyć wniosek na wsparcie instytucjonalne i w Programie krajowym, i w regionalnym?
Tak, można złożyć wniosek w konkursie na granty instytucjonalne w Programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy i w Programie Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Nie można natomiast otrzymać grantu jednocześnie z obydwu tych programów.
Czy, jeżeli jesteśmy aktywni w trzech województwach, to się kwalifikujemy? Czy to się już liczy jako działania ogólnopolskie?
W konkursie mogą wziąć udział organizacje, które prowadzą działania min. na terenie 2 powiatów. Mogą to być również działania ponadregionalne (na terenie więcej niż jednego województwa) oraz ogólnopolskie.
Co ma zrobić organizacja, jeżeli już ma wdrożoną wieloletnią strategię rozwoju? Czy może ją wykorzystać, czy np. zrobić jej aktualizację?
Na potrzeby składania wniosku w konkursie organizacja może wykorzystać istniejącą strategię rozwoju. Powinna jedynie sprawdzić, czy strategia zawiera wymagane elementy, a jeśli nie – uzupełnić ją.
W jaki sposób dokumentujemy obszar funkcjonowania?
Dotychczasowe działania organizacji opisujemy we wniosku (w szczególności w części B). Obszar funkcjonowania powinien wpisywać się w obszary wsparcia i cele Programu, co powinno jasno wynikać z regulaminu, statutu bądź innego dokumentu regulującego działalność organizacji (jest to element oceny formalnej i merytorycznej).
Czy jeśli działamy na rzecz osób niepełnosprawnych, wpisujemy się w któryś z obszarów działania?
O ile organizacja nie prowadzi wyłącznie działań z zakresu pomocy społecznej, to tak.
Jak należy rozumieć "dużą i ważną dla regionu organizację"? Na jakiej podstawie będzie to mierzone?
We wniosku (w części B3) opisujemy znaczenie działań Waszej organizacji i jej rolę na rzecz rozwoju sektora pozarządowego w regionie; jest to jedno z kryteriów oceny merytorycznej.
A co w przypadku, jeżeli nie mamy spisanej strategii, która jest podstawą tego wniosku? Czy w ramach projektu możemy ją stworzyć?
Strategię należy przygotować oraz załączyć do wniosku składanego w konkursie, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w podręczniku oraz nagraniu webinarium dotyczącego strategii.
Czy Fundacja, która rozpoczęła działania w tym roku, może ubiegać się o grant?
Niestety nie. Warunkiem przejścia etapu oceny formalnej jest złożenie 3 sprawozdań finansowych z zamkniętych lat obrotowych.
Jeśli posiadamy strategię na lata 2021-2023, to czy możemy startować w naborze?
Strategia powinna dotyczyć przynajmniej lat 2022-2024.
Jak rozumieć działalność w minimum 2 powiatach? Czy chodzi o jakąś konkretną datę, kiedy organizacja prowadzi taką działalność? Jak to uwzględnić, jeśli prowadziło się np. działalność w 10 powiatach w 2018 roku, w 13 powiatach w 2019 i w 14 powiatach w 2020 roku, a w 13 w 2021 ? Jak to policzyć?
Organizacja powinna móc udowodnić, że prowadziła działania na terenie przynajmniej 2 powiatów w wymaganym okresie 2017-2021. Jeżeli działania prowadzone były na większym obszarze, należy go określić w opisie, podając konkretne lata, w których były prowadzone te działania.
Czy można wskazać nazwę pozycji w rachunku zysków i strat, z której należy odczytać te obroty?
Definicja i sposób kalkulowania obrotów znajduje się w podręczniku na str. 18. Piszemy tam m.in: „Obrót to wszelkie wpływy ze sprzedaży towarów lub usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku dochodowego. Obrotem jest także kwota otrzymanych zadatków, zaliczek i przedpłat. Kwota obrotu zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty.”
Czy dobrze rozumiem, że mogą Państwo przyznać tylko 16-18 grantów? Czy są jakieś "koperty" regionalne, np. zasada "co najmniej 1 grant na 1 województwo"?
Pula na konkurs na granty instytucjonalne wynosi 1 600 000 EUR, a ich wysokość może wahać się od 85 do 100 tys. EUR, stąd szacowana liczba grantów (16-18). Nie przewidujemy literalnie rozumianych koszyków regionalnych. W podręczniku na str. 12 piszemy: „Pula środków w konkursie na granty instytucjonalne jest ogólnopolska i nie obejmuje podziału na regiony. Niemniej Program dąży do zapewnienia zrównoważonego wsparcia organizacji społecznych w różnych regionach Polski, zwiększenia szans mniejszych organizacji lokalnych i regionalnych na otrzymanie grantu oraz wsparcia działań kluczowych z punktu widzenia Programu poprzez zagwarantowanie w procesie oceny wniosków możliwie proporcjonalnej reprezentacji poszczególnych województw”.
Czy przy liczeniu średniego obrotu bierzemy pod uwagę 5 ostatnich lat, czyli okres od 2017 do 2021 roku? Czy okres od 2016 do 2020 roku, skoro termin złożenia sprawozdania finansowego za 2021 r. został przesunięty na 30 czerwca?
Przy liczeniu średniego obrotu liczymy 3 z 5 ostatnich lat, rozumianych jako okres od 2017 do 2021.
Czy można złożyć wniosek dotyczący miast (gmin) w 6-8 województwach?
Planowane w ramach strategii działania organizacji mogą być realizowane w 6-8 województwach.
Czy fakt prowadzenia działalności gospodarczej jest dodatkowym atutem dla grantu instytucjonalnego?
Prowadzenie działalności gospodarczej nie wpływa na ocenę zdolności organizacji do realizacji grantu.
Czy sprawozdania merytoryczne to te sprawozdania, które są zamieszczane na NIW?
W konkursie wymagane są sprawozdania merytoryczne z działalności organizacji (3 wybrane lata spośród ostatnich 5).
Czy jest określona maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć na zakup środka trwałego?
W konkursie na granty instytucjonalne nie ma ograniczeń dotyczących zakupu środków trwałych.
Złożyliśmy już wniosek. Czy, jeśli nie przejdzie, możemy złożyć go raz jeszcze w najbliższym czasie przez 1,5 m-ca?
Jeżeli organizacja złożyła wniosek w konkursie w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, może również złożyć go, oczywiście w innym formularzu i w innym Generatorze, w konkursie w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Nie ma mozliwości złożenia wniosku więcej niż jeden raz w ramach jednego Programu.
Jeśli Fundacja złożyła 3 sprawozdania finansowe (działa od 2019 roku), czy może starać się o wsparcie? Chciałabym doprecyzować, czy Fundacja musi funkcjonować min. 5 lat?
Jeśli Fundacja złożyła 3 sprawozdania za 3 pełne lata obrachunkowe, może starać się o wsparcie. Nie musi funkcjonować 5 lat.
Czy można złożyć 3 sprawozdania wstecz, z pominięciem ostatniego roku (2021)?
Tak, mogą to być sprawozdania (3) z lat 2017-2020.
Jeżeli organizacja miała przychód np. w 2018 roku 500 tys., w 2019 roku 700 tys. i w 2020 roku 300 tys., to czy może ubiegać się o grant? Czy musi to być 500 tys. każdego roku?
Średni roczny przychód obliczony na podstawie sumy z 3 wybranych lat jest podstawą do określenia kwoty 500 tys. A zatem podany przykład organizacji, która osiągnęła w 2018 roku 500 tys., w 2019 roku 700 tys., a w 2020 roku 300 tys., jest prawidłowy.
Czy przedstawiona prezentacja dotycząca strategii jest obligatoryjna w sensie zawartości poszczególnych elementów i zawarciu we własnych dokumentach?
Elementy obowiązkowe strategii wraz z wyjaśnieniami zostały zawarte w rozdziale 6.1 i 6.2 podręcznika.
Czy strategia musi być dokumentem formalnie przyjętym przez organizację np. uchwałą przez właściwy organ?
Formalne przyjęcie strategii nie jest wymogiem formalnym, natomiast istotne jest, by strategia została zaakceptowana i wdrożona przez organizację.
Na co powinniśmy przeznaczyć środki ze wsparcia instytucjonalnego, prosimy o przykłady - wiemy, że nie ma katalogu kosztów kwalifikowalnych.
Środki z grantu instytucjonalnego należy przeznaczyć na realizację działań, które spowodują osiągnięcie planowanych rezultatów i przygotowanie produktów określonych w dokumencie strategicznym.
Czy w strategii należy opisać metodologię jej tworzenia?
Metodologia tworzenia nie jest elementem obowiązkowym, warto jednak uwzględnić wątki zaangażowania zespołu zarówno na poziomie planowania, jak i wdrażania strategii w organizacji.
Czy strategia organizacji ma dotyczyć tylko obszaru działania zbieżnego z obszarami określonymi w konkursie, czy organizacji jako całości?
Strategia organizacji powinna dotyczyć całości jej planów na przyszłość, nie tylko działań zbieżnych z obszarami wsparcia Programu.
Jeżeli nie mamy w organizacji wypracowanej strategii, znamy jej potrzeby z innych opracowań i dokumentów, to czy możemy składać wniosek?
Organizacja, składając wniosek musi dołączyć strategię, jednak nie musi być ona przygotowana przed ogłoszeniem konkursu (czyli przed 7.04), ale może być opracowana w trakcie procesu aplikacji.
Jeżeli mamy już strategię gotową, to czy musimy teraz ją zaktualizować do 7 czerwca 2022?
Jeżeli strategia nie zawiera wymaganych elementów opisanych w podręczniku, to należy ją zaktualizować przed złożeniem wniosku.