Chcesz złożyć wniosek w konkursie na projekty interwencyjne? A może Twoja organizacja już aplikowała w konkursie, ale nie uzyskała dofinansowania? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, ubiegając się o granty interwencyjne w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Kluczowe informacje dotyczące konkursu na projekty interwencyjne znajdziesz na jego stronie, a poniżej przedstawiamy kroki, które warto uwzględnić, przygotowując wniosek.
Kolejne terminy, po których wnioski interwencyjne będą trafiać do oceny mijają: 21 marca, 21 kwietnia oraz 22 maja 2023 r. Zachęcamy, by przed aplikowaniem zapoznać się z przygotowanymi materiałami i zastosować nasze wskazówki w praktyce.
Krok 1. Sprawdź, czy Twój pomysł na projekt wpisuje się w przyjętą w Programie definicję interwencyjności.
Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać wyłącznie projekty, które wpisują się w przyjętą w Programie definicję interwencyjności. Jeśli Twój wniosek nie spełni tego kryterium, otrzyma zero punktów i nie będzie podlegał dalszej ocenie merytorycznej (zobacz: Załącznik 06. Karta oceny merytorycznej).
Myśląc o planowanej interwencji, zwróć szczególną uwagę na to, czy:
- projekt będzie odpowiadał na konkretną, określoną w czasie sytuację kryzysową lub nagłą zmianę sytuacji wybranej grupy odbiorców / odbiorczyń (i czy potrafisz to nazwać i opisać),
- planowane działania projektowe mogą przynieść konkretne rezultaty i poprawę sytuacji grupy odbiorców / odbiorczyń w czasie trwania projektu (od 3 do 8 miesięcy).
O tym, jak rozumiemy interwencyjność, dowiesz się z:
- Podręcznika dla Wnioskodawców i Grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Część II;
- nagrania webinarium informacyjnego „Konkurs interwencyjny (2. tura)” (od 00:41:55 do 01:10:19).
Krok 2. Sprawdź, w który obszar wsparcia Programu wpisuje się Twoje działanie.
Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać wyłącznie projekty, które są zgodne z celami Programu oraz założeniami obszaru wsparcia wybranego przez Wnioskodawcę. Jeśli Twój wniosek nie spełni tego kryterium, otrzyma zero punktów i nie będzie podlegał dalszej ocenie merytorycznej (zobacz: Załącznik 06. Karta oceny merytorycznej).
Opisy obszarów (w tym: cele obszarów i przykłady działań interwencyjnych w danym obszarze) znajdziesz w Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Część II.
Aby dowiedzieć się więcej o obszarach, obejrzyj nagrania webinariów:
- 1. obszar tematyczny (Ochrona praw człowieka),
- 2. obszar tematyczny (Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu),
- 3. obszar tematyczny (Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym).
Upewnij się, że Twój wniosek wpisuje się w wybrany przez Twoją organizację obszar. Zwróć zwłaszcza uwagę na różnice między 1. a 2. obszarem, które są często mylone.
Krok 3. Weź udział w webinarium oraz sesji pytań i odpowiedzi „Konkurs interwencyjny – dobre praktyki i najczęściej popełniane błędy”.
Już 31 marca (piątek) o godzinie 11:00 zapraszamy na webinarium oraz sesję pytań i odpowiedzi dotyczące dobrych praktyk i najczęściej popełnianych błędów w ramach konkursu interwencyjnego.
Podczas webinarium (11:00-11:45) opowiemy o:
- przykładach projektów interwencyjnych, które uzyskały dofinansowanie w 1. turze konkursu,
- najczęściej popełnianych przez Wnioskodawców błędach i sposobach na ich wyeliminowanie.
Podczas moderowanej sesji pytań i odpowiedzi (12:00-13:30) będzie można skonsultować swoje pomysły i omówić wątpliwości z ekspertkami – członkiniami zespołu Programu.
Więcej informacji i link do rejestracji.
Krok 4. Skorzystaj z innych przydatnych materiałów dostępnych na naszej stronie.
W „Bibliotece” naszego Programu znajdziesz materiały, które mogą Ci się przydać na etapie przygotowywania wniosku (wybierz filtry: „Wnioskodawca” i „2. Interwencyjny”).
Polecamy zwłaszcza nagrania webinariów „Jak napisać dobry wniosek?” oraz „Na ostatniej prostej, czyli co robić, a czego nie robić we wniosku grantowym”.
Krok 5. W razie dalszych wątpliwości, skontaktuj się z nami!
Masz pytania związane z kwestiami formalnymi i ogólnymi zasadami konkursu? Odezwij się do konsultantek i konsultantów regionalnych: https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/kontakt/.
Masz wątpliwości związane z definicją interwencyjności? Odezwij się do Ewy Stokłuski z zespołu Programu: ewa.stokluska@fed.org.pl.
Powodzenia!