Ułatwienia dostępu

Jak napisać dobry wniosek interwencyjny?

Jak napisać dobry wniosek interwencyjny?

Chcesz złożyć wniosek w konkursie na projekty interwencyjne? A może Twoja organizacja już aplikowała w konkursie, ale nie uzyskała dofinansowania? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, ubiegając się o granty interwencyjne w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

Kluczowe informacje dotyczące konkursu na projekty interwencyjne znajdziesz na jego stronie, a poniżej przedstawiamy kroki, które warto uwzględnić, przygotowując wniosek. 

Kolejne terminy, po których wnioski interwencyjne będą trafiać do oceny mijają: 21 marca, 21 kwietnia oraz 22 maja 2023 r. Zachęcamy, by przed aplikowaniem zapoznać się z przygotowanymi materiałami i zastosować nasze wskazówki w praktyce. 

 

Krok 1. Sprawdź, czy Twój pomysł na projekt wpisuje się w przyjętą w Programie definicję interwencyjności.

Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać wyłącznie projekty, które wpisują się w przyjętą w Programie definicję interwencyjności. Jeśli Twój wniosek nie spełni tego kryterium, otrzyma zero punktów i nie będzie podlegał dalszej ocenie merytorycznej (zobacz: Załącznik 06. Karta oceny merytorycznej).

Myśląc o planowanej interwencji, zwróć szczególną uwagę na to, czy:

  • projekt będzie odpowiadał na konkretną, określoną w czasie sytuację kryzysową lub nagłą zmianę sytuacji wybranej grupy odbiorców / odbiorczyń (i czy potrafisz to nazwać i opisać),
  • planowane działania projektowe mogą przynieść konkretne rezultaty i poprawę sytuacji grupy odbiorców / odbiorczyń w czasie trwania projektu (od 3 do 8 miesięcy).


O tym, jak rozumiemy interwencyjność, dowiesz się z:

 


Krok 2. Sprawdź, w który obszar wsparcia Programu wpisuje się Twoje działanie.

Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać wyłącznie projekty, które są zgodne z celami Programu oraz założeniami obszaru wsparcia wybranego przez Wnioskodawcę. Jeśli Twój wniosek nie spełni tego kryterium, otrzyma zero punktów i nie będzie podlegał dalszej ocenie merytorycznej (zobacz: Załącznik 06. Karta oceny merytorycznej).

Opisy obszarów (w tym: cele obszarów i przykłady działań interwencyjnych w danym obszarze) znajdziesz w Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Część II.

Aby dowiedzieć się więcej o obszarach, obejrzyj nagrania webinariów:


Upewnij się, że Twój wniosek wpisuje się w wybrany przez Twoją organizację obszar. Zwróć zwłaszcza uwagę na różnice między 1. a 2. obszarem, które są często mylone.

 

Krok 3. Weź udział w webinarium oraz sesji pytań i odpowiedzi „Konkurs interwencyjny dobre praktyki i najczęściej popełniane błędy”.

Już 31 marca (piątek) o godzinie 11:00 zapraszamy na webinarium oraz sesję pytań i odpowiedzi dotyczące dobrych praktyk i najczęściej popełnianych błędów w ramach konkursu interwencyjnego.

Podczas webinarium (11:00-11:45) opowiemy o:

  • przykładach projektów interwencyjnych, które uzyskały dofinansowanie w 1. turze konkursu,
  • najczęściej popełnianych przez Wnioskodawców błędach i sposobach na ich wyeliminowanie.


Podczas moderowanej sesji pytań i odpowiedzi (12:00-13:30) będzie można skonsultować swoje pomysły i omówić wątpliwości z ekspertkami – członkiniami zespołu Programu.

Więcej informacji i link do rejestracji.

 

Krok 4. Skorzystaj z innych przydatnych materiałów dostępnych na naszej stronie.

W „Bibliotece” naszego Programu znajdziesz materiały, które mogą Ci się przydać na etapie przygotowywania wniosku (wybierz filtry: „Wnioskodawca” i „2. Interwencyjny”).

Polecamy zwłaszcza nagrania webinariów „Jak napisać dobry wniosek?” oraz „Na ostatniej prostej, czyli co robić, a czego nie robić we wniosku grantowym”.

 

Krok 5. W razie dalszych wątpliwości, skontaktuj się z nami!

Masz pytania związane z kwestiami formalnymi i ogólnymi zasadami konkursu? Odezwij się do konsultantek i konsultantów regionalnych: https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/kontakt/.

Masz wątpliwości związane z definicją interwencyjności? Odezwij się do Ewy Stokłuski z zespołu Programu: ewa.stokluska@fed.org.pl.

 

Powodzenia!

Udostępnij:

Najnowsze aktualności