Instytut Spraw Obywatelskich jest organizacją niezależną od partii politycznych i korporacji. Naszą misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich. Od 2004 r. walczymy o dobro wspólne, prowadząc liczne kampanie i projekty, dotyczące m.in. wspierania III sektora, aktywnych obywateli, promowanie bezpiecznej żywności, praw pracowniczych zrównoważonego transportu.
Wzmacniamy organizacje i obywateli, aby ich postulaty były wysłuchiwane i wdrażane przez władzę samorządową i krajową. Prowadzimy szereg działań dla organizacji, grup nieformalnych i niezrzeszonych obywateli. Wyróżniają nas działania wzmacniające organizacje, które prowadzą kampanie obywatelskie z wykorzystaniem działań strażniczych i rzeczniczych.
Nasze działania dla NGO koncentrują się głównie w woj. łódzkim, z uwagi na prowadzony przez nas OWES, jednak wiele kampanii ma też charakter ogólnopolski. Większość organizacji pozarządowych z regionu działa okazjonalnie, opierając się głównie na pracy wolontarystycznej. Wspólne dla nich są nierzadko niskie kompetencje zarządcze, niskie umiejętności w zakresie pozyskiwania funduszy, słaba jakość działań komunikacyjnych. Tym, czego brakuje, jest spójny program szkoleniowy dla liderów lokalnych, szczególni org strażniczych i rzeczniczych np. Komitet Obrony Osiedla Doły.
Do naszych zasobów należy zaliczyć stały zespół pracowników – średnio 30 osób oraz wyposażony lokal o pow. 280m2 w centrum Łodzi. Główne źródła finansowania to dotacje grantowe, fundusze prywatne i środki z 1%. Posiadamy bazę mailingową złożoną ze 113 tys. rekordów.
Od lat idziemy pod prąd ogólnie obowiązujących trendów. W orbicie naszych zainteresowań są m.in. działania na rzecz budowania przejrzystości w stanowieniu i realizowaniu prawa, wzmacnianie demokracji i budowanie wspólnot lokalnych, transformacja klimatyczna. Jednym z najnowszych wyzwań jest wprowadzenie ustawy umożliwiającej odpisanie 1% CIT dla OPP.
Strategia na najbliższe trzy lata będzie ogniskować wokół tematów, których celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Będziemy prowadzić coaching dla NGO, pakiety rozwojowe, Kuźnię Kampanierów oraz wydawać Tygodnik Spraw Obywatelskich i Aktywność Obywatelską. Chcemy powiększyć zespół pracowników oraz liczbę stałych ekspertów i sympatyków a także zwiększyć rezerwy na pokrycie wynagrodzeń dla pracowników. Przewidujemy wzrost zasięgów dla domeny instytutsprawobywatelskich.pl na poziomie 10% rocznie.
W ciągu 18 lat działalności wypracowaliśmy wiele dobrych praktyk: dbamy o sprawny przepływ informacji w zespole oraz dobrostan naszej załogi – w naszej organizacji funkcjonuje tzw. reaktor – zespół odpowiedzialny za integrowanie pracowników i pozyskiwanie wolontariuszy. Chcemy dalej rozwijać wewnątrz organizacji sesje study buddy, superwizje koleżeńskie a dla organizacji z zewnątrz formułę tzw. kręgów wsparcia dla NGO. Pracujemy w oparciu o Covey’owską zasadę win-win. Bazujemy na relacjach partnerskich. Wymagamy – od siebie i innych. Naszym znakiem rozpoznawczym jest profesjonalizm łączący się z relacjami.
W odniesieniu do naszych celów strategicznych i operacyjnych planujemy organizację kursu szkoleniowego „Kuźnia Kampanierów”” uzupełnionego o wsparcie specjalisty ds. rzecznictwa, coaching i pakiety rozwojowe oraz stworzenie materiałów dziennikarskich. Koncentrujemy się na wspieraniu liderów organizacji społecznych oraz grup nieformalnych, co pozwala uzyskać najlepszy stosunek „zaangażowania/kosztów do rezultatów.