Ułatwienia dostępu

Grant instytucjonalny

Grantobiorca: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
Konkurs: 4. konkurs instytucjonalny
Dofinansowanie ze środków Programu: 110 000,00 EUR
Partnerzy: brak
Czas realizacji: 05.09.2022-30.04.2024

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum działalność rozpoczęła w 12.2002 r. Celem inicjatorów było rozwijanie działalności edukacyjnej Collegium Polonicum. Na przestrzeni 20 lat Fundacja stała się istotną w lubuskim organizacją „parasolową” – wspierającą przede wszystkim rozwój lokalny oraz inicjatywy na rzecz dobra wspólnego. Strategia powstała w sposób partycypacyjny z udziałem zespołu Fundacji. Dokument został opracowany w perspektywie do 2030 roku.

Misja FCP: Zmieniamy perspektywy, łączymy potencjały, bazujemy na dialogu obu stron, z wykorzystaniem zdiagnozowanych przez nas zasobów i możliwości każdej z nich, dążąc do zaspokojenia rzeczywistych potrzeb lokalnych społeczności. Tworzymy płaszczyzny komunikacji między instytucjami, organizacjami i podmiotami. Przekrój podejmowanych przez nas działań jest zróżnicowany, tak jak zespół, który razem tworzymy. Uzupełniamy się. Czujemy się współodpowiedzialni za nasze najbliższe otoczenie. Staramy się zarażać innych takim myśleniem. Do takiej zmiany dążymy.

Wizja: Chcemy stać się organizacją pierwszego wyboru jako partner społeczny dla lubuskich NGO, JST i biznesu. Chcemy być hubem dla PES; wsparciem dla osób zagrożonych wykluczeniem.

Nasze cele strategiczne to:

  1. Wzmacnianie aktywności społecznej na poziomie lokalnym
  2. Zwiększenie potencjału sektora ES
  3. Wzmacnianie nauki, edukacja i współpracy
  4. Zwiększenie dostępności usług społecznych
  5. Zrównoważony rozwój FCP

Główne grupy docelowe:

  • podmioty ekonomii społecznej, w tym NGO i grupy nieformalne (GN) z III sektora woj. lubuskiego,
  • osoby zagrożone wykluczeniem, w tym osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, bezrobotne, korzystające z OPS, uzależnione, w kryzysie bezdomności; oraz osoby starsze niesamodzielne,
  • JST i społeczność lokalna.

FCP posiada stały zespół, wykwalifikowany, doświadczony, zatrudnione 20 osób na umowy o pracę. Ma 4 siedziby: w Słubicach, Krośnie O., Górzycy i Zielonej Górze, z odpowiednim wyposażeniem w sprzęt biurowy, komputery, telefony, sale szkoleniowe, 2 wyposażone domy dziennego pobytu, bus do przewozu osób z niepełnosprawnością.

Za 3 lata chcielibyśmy być nadal wsparciem dla organizacji, które są coraz bardziej samodzielne. Prowadzimy OWES. Rozwinęliśmy świadczenie usług społecznych dla seniorów. Fundacje tworzy zespół wyznający te same wartości, nasza marka jest rozpoznawalna poza województwem lubuskim, rozwinęliśmy działalność gospodarczą.

W 3-letniej perspektywie planujemy rozwijać 4 programy określone w strategii – Rozwój lokalny, Ekonomia społeczna, Edukacja, nauka, współpraca i Usługi społeczne oraz wzmocnić nasz wizerunek przez rebranding marki zgodnie z planem komunikacji, uniezależnić się od środków publicznych.