Pytania i odpowiedzi
Na tej stronie znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące konkursu na mikrogranty na rozwój młodych organizacji w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, przesłane do nas lub zadane podczas spotkań i webinariów.
Mikrogranty na rozwój młodych organizacji
Nasza Fundacja składała wniosek w ramach programu interwencyjnego. Wyniki są w połowie kwietnia. Czy jeżeli dostaniemy grant, to możemy dalej się ubiegać o dofinansowanie w ramach mikrograntu?
Organizacja, która dostanie grant w jakimkolwiek konkursie realizowanym w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny bądź Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, nie może ubiegać się o mikrogrant.
Czy zmiana statusu organizacji w trakcie rozpatrywania wniosku ma znaczenie? Jesteśmy stowarzyszeniem zwykłym, ale planujemy ubiegać się o status stowarzyszenia rejestrowanego.
Zmiana statusu organizacji nie ma żadnego znaczenia przy procesie składania i oceny wniosków, liczy się data rejestracji organizacji pomiędzy 28.02.2020 a 28.02.2023.
Czy Fundacja składająca wniosek musi prowadzić działalność gospodarczą?
Organizacja może, ale nie musi prowadzić działalności gospodarczej. Środki z tego grantu nie mogą być używane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy organizacja założona w 2021 roku i nie mająca na swoim koncie jeszcze żadnych działań czy też może wziąć udział w tym konkursie?
Tak, może, do startu w konkursie nie są wymagane żadne dotychczasowe doświadczenia.
Czy osoby prywatne będące właścicielami spółki z o.o. non profit też mogą złożyć wniosek?
Nie, osoby prywatne nie mogą złożyć wniosku. Katalog podmiotów uprawnionych można znaleźć w ogłoszeniu o konkursie i w cz. 1. Podręcznika.
Czy kolejność wpływu zgłoszeń będzie miała znaczenie i wpływ na ocenę?
Kolejność zgłoszeń nie ma żadnego znaczenia, natomiast termin składania wniosków upływa 8.05.2023 o godzinie 12:00.
Czy wydatkowanie grantu można zaplanować już od 1.08.2023? Kiedy otrzymamy potencjalny grant?
Tak, wydatkowanie środków można zaplanować od 1.08, natomiast grant zostanie przekazany już po podpisaniu umowy, nie wcześniej niż we wrześniu 2023.
Czy fakt, że w zarządzie organizacji są aktywni radni JST, jest jakąś przeszkodą w aplikowaniu?
Zależność występuje wtedy, gdy władze lokalne, regionalne lub centralne, podmioty publiczne, partie polityczne lub podmioty komercyjne mają bezpośrednie lub pośrednie prawo wyznaczania co najmniej połowy organu zarządzającego lub nadzorczego danego podmiotu. Jeśli władze publiczne lub podmiot publiczny (np. teatr, uczelnia) lub komercyjny (np. bank, firma) ma prawo wyznaczania co najmniej połowy składu organu zarządzającego lub nadzorczego danego podmiotu, to jest on uważany za zależny od tych instytucji, co wyklucza go z możliwości ubiegania się o grant. Jeśli dany podmiot skupia tylko władze publiczne, podmioty publiczne i/lub komercyjne, to jest on zależny od nich, co wyklucza go z możliwości ubiegania się o grant. Jeśli w danym podmiocie większość członków reprezentuje władze publiczne,
podmioty publiczne i/lub podmioty komercyjne oznacza to, że mają one przeważający wpływ na wybór składu jego organu zarządzającego lub nadzorczego. Taki podmiot uważany jest za zależny od tych podmiotów, co wyklucza go z możliwości ubiegania się o grant.
Czy liczy się przychód organizacji, które łapią się w ramy czasowe? Czy przychód nie ma tu znaczenia?
Przychód organizacji nie podlega ocenie w konkursie na mikrogranty.
Czy stowarzyszenie musi posiadać statut? Na etapie składania i rejestracji naszego stowarzyszenia w starostwie powiatowym składaliśmy w załączeniu regulamin, a nie statut. Czy będzie to wystarczające?
Dokumentem wymaganym na etapie podpisywania umowy jest statut, regulamin lub inny dokument określający misję, cele i sposoby działania Wnioskodawcy.
Czy osoby tworzące organizację, a działające wcześniej jako grupa nieformalna, mogą napisać o swoich działaniach?
Tak, mogą opisać swoje działania przed formalnym założeniem organizacji.
Co musi być uwzględnione w standardach działań we wniosku?
Szczegółowy opis wymogów dot. standardów działania organizacji znajduje się w pkt A43 we wzorze wniosku.
Jeśli działanie będzie realizowane online, i skierowane do wszystkich posiadających internet, również w Warszawie 😉 to czy takie działanie wpisuje się w program?
Działanie realizowane online powinno zostać udokumentowane listą uczestników oraz miejscem ich aktualnego zamieszkania/działań. Oczywiście, w takim działaniu mogą wziąć udział również odbiorcy z Warszawy, natomiast nie będą oni w żaden sposób brani pod uwagę przy rozliczaniu takiego działania.
Czy w ramach grantu możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowego na działania fundacji, to jest honorariów dla osób, które na przykład zajmują sie promocją, albo koordynacją wydarzeń/działań? Czy tylko na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji?
W ramach grantu można zaplanować wydatki związane z koordynacją i promocją; muszą one być merytorycznie związane z zakresem planowanych działań.
Czy istnieje możliwość konsultacji wniosku przed jego złożeniem?
Ze względu na dbałość o transparentność konkursu i równe szanse uczestników, nie konsultujemy wniosków. 21 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty Programu, w trakcie którego, podczas otwartej sesji, można zadać ostatnie pytania i rozstrzygnąć wątpliwości.
Czy założenie strony internetowej dla nowej fundacji to dobry pomysł na mikrogrant?
Założenie strony internetowej może być jednym z działań zaplanowanych do realizacji w ramach grantu (np. związanych z informacją i promocją).
Czy w ramach grantu do marca 2024 można przeznaczyć wsparcie finansowe na honoraria dla autorów, którzy piszą artykuły na prowadzony przez naszą Fundację portal?
Częścią budżetu mogą być honoraria dla autorów piszących artykuły na portal prowadzony przez organizację.
Czy możemy się ubiegać o grant na szkolenia z promocją na social mediach dla zespołu fundacji?
Tak, szkolenia dla zespołu mogą być częścią zaplanowanych w ramach grantu działań.
Czy możemy ubiegać się o środki na opłacenie specjalisty do opracowania planu strategicznego i operacyjnego?
Organizacja może zaplanować działania i koszty związane z opracowaniem planu strategicznego.
Czy możemy się ubiegać o grant, jeśli chcemy zakupić stroje dla naszego Koła Gospodyń Wiejskich?
W ramach grantu należy zaplanować obowiązkowe 4 działania związane z zarządzaniem, promocją oraz z pracą z odbiorcami działań organizacji.
Czy tworzenie wydarzeń sportowych dla lokalnej społeczności oraz zagospodarowanie czasu dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych przez nasze stowarzyszenie będzie działaniem, które mieści się w jednym z obszarów podanych w prezentacji?
Zapraszamy do lektury cz. 2. Podręcznika, gdzie opisaliśmy cele szczegółowe oraz przykładowe działania.
Jeśli planuję organizować działania edukacyjne (warsztaty, zajęcia jezykowe), czy muszę dokładnie każde warsztaty opisać, czy mogę wymienić ogólnie, jaka będzie tematyka?
Działania powinny być opisane w taki sposób, by można było jednoznacznie ocenić metodologię, sposób prowadzenia działań, ekspertów i zaangażowanie osób uczestniczących.
Co w sytuacji, kiedy nie uda się zrealizować jakichś celów projektu, np. w jakimś działaniu weźmie udział 5 osób zamiast planowanych 50, a koszty związane z danym działaniem zostaną poniesione wcześniej w proporcji jak dla pierwotnie planowanej ilości 50 odbiorców?
Wszelkie tego rodzaju sytuacje będziemy rozpatrywać indywidualnie, analizować pod względem finansowym i merytorycznym razem z Grantobiorcą. Niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem dla rozliczenia grantu jest osiągnięcie założonych rezultatów.
Jeśli nie uda się uzyskać dofinansowania, czy jest szansa uzyskać informację zwrotną, dlaczego się nie udało? Uczę się i chciałabym wiedzieć, co napisałam źle.
Tak, wszyscy Wnioskodawcy otrzymają dostęp do karty oceny eksperta, która zawiera informacje dotyczące sposobu przygotowania, błędów i ogólnej jakości wniosku.
Czy są określone wskaźniki liczbowe w całym programie? Zastanawiam się, jak określić wartości liczbowe wskaźników ilościowych/liczbę osób objętych wsparciem etc.
W konkursie nie ma wymogów dot. liczby osób, które muszą zostać objęte wsparciem.
Ile grantów planują Państwo udzielić? Czy jest jakiś podział np. na województwa?
Planujemy przyznać ok. 35 grantów. W konkursie nie stosujemy sztywnego podziału na województwa. Zgodnie z zapisami w Podręczniku staramy się, by jak najwięcej organizacji w różnych regionach Polski otrzymało grant. Najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu grantu jest punktacja.
Czy we wniosku muszą być uwzględnione wszystkie 4 działania?
Tak, we wniosku muszą zostać opisane wszystkie 4 działania.
Czy w przypadku tego grantu Fundacja musi mieć partnera z zagranicy?
Nie, wniosek grantowy składany jest samodzielnie przez organizację, bez partnera krajowego czy zagranicznego.
Czy działania mogą być realizowane tylko na terenie Polski?
Tak, działania powinny być realizowane tylko na terenie Polski.
Czy działania sieciujące i z tutorami będą odbywać się zdalnie?
Tak, działania będą odbywać się zdalnie.
Czy za te działania obowiązkowe będziemy dodatkowo płacić, tj. czy ich koszt musimy ująć w budżecie wniosku?
Nie, uczestnictwo w działaniach dodatkowych nie wymaga planowania kosztów związanych z ich udziałem w budżecie projektu.
Czy we wniosku musimy uwzględniać wszelkie kwestie związane z dostępnością, dostępem do tłumacza języka migowego itp.? Czy jest to obowiązkowe/dodatkowo punktowane?
Takie koszty nie są obowiązkowe, ale rekomendujemy uwzględnianie ich w budżecie, oczywiście, stosownie do tematyki projektu.
Czy otrzymany jeden grant od UNICEF przeszkadza w uczestnictwie w konkursie?
Nie, ograniczenia związane z udziałem w konkursie na mikrogranty dotyczą jedynie grantów otrzymanych w konkursie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy i Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Czy organizacja powinna posiadać dokument strategii, w którym wyznacza misję, wizję i cele strategiczne?
Nie, na potrzeby złożenia wniosku wymagamy przygotowania i opisania planu pracy organizacji.
Czy wizyty studyjne/szkolenia dotyczą konkretnych krajów europejskich?
Nie, w konkursie nie mamy takich ograniczeń.
Czy w ramach realizacji działań można sfinansować nagrody dla uczestników konkursu plastycznego, którego celem jest m.in. organizacja wystawy?
Można, ale kwota przyznanej nagrody nie może przekroczyć 200 zł na osobę.
Czy jest ograniczenie terytorialne dla podmiotów do składania wniosku?
Nie, w konkursie nie ma takich ograniczeń.
Czy w Działaniu 1. może być zarówno zakup i szkolenie z oprogramowania do zarządzania finansami oraz szkolenie z przygotowania i realizacji planu strategicznego?
Tak, Działanie 1. może zawierać różne elementy dot. zarządzania organizacją.
Zgodnie z ogłoszeniem: o grant nie mogą ubiegać się fundacje z zarządem jednoosobowym, które nie posiadają organu nadzoru. A co w sytuacji, jeśli fundacja nie ma organu nadzorczego, ale ma 2 osoby w zarządzie?
Wykluczenie dotyczy jedynie organizacji z zarządem jednoosobowym.
Czy na stronie internetowej stworzonej ze środków z mikrograntu będzie można publikować działalność odpłatną i nieodpłatną?
Koszty związane z mikrograntami nie mogą dotyczyć działalności odpłatnej organizacji.
Czy zestawienie kosztów i przychodów ma duży wpływ? Moja fundacja została zarejestrowana 20 lutego 2023 😉 // Stowarzyszenie zwykłe założone w 2021 roku, które reprezentuję, nie miało jeszcze do tej pory żadnych udokumentowanych działań merytorycznych, w związku z tym nie mieliśmy zbiorczego zestawienia przychodów i kosztów za ostatni rok sprawozdawczy. Czy to jest jakaś przeszkoda formalna?
Nie, to nie jest przeszkoda formalna. Chcemy jedynie sprawdzić, czy organizacja w sposób profesjonalny zajmuje się i zarządza swoimi finansami.
Czy KGW, które nie mają pełnej księgowości, tylko UEPiK (Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów) mogą realizować projekt?
Tak, jak najbardziej.
Czy jest sens uwzględniać we wniosku wkład własny? Czy ma to wpływ na ocenę wniosku?
Wkład własny, czy też jego brak, nie ma żadnego wpływu na ocenę wniosku. Decyzja należy do organizacji aplikującej.
Kiedy usługi są importowane, a kiedy nie? Czy mogę poprosić o więcej szczegółów?
Typowym importem usług jest faktura z Facebooka czy Zooma. Jeżeli jest wystawiona bezpośrednio przez firmę zagraniczną, należy przejść procedurę z Urzędem Skarbowym i zapłacić VAT od faktury. Usługa wykonana w innym kraju (np. szkolenie zrealizowane w Berlinie) nie podlega VATowi. VAT od usługi będzie kwalifikowany, jeżeli będzie zapłacony w okresie kwalifikowalności wydatków projektu.
Nasza Fundacja ma podpisaną 5-letnią umowę najmu pomieszczeń na prowadzenie działalności statutowej - czy koszt najmu będzie kosztem kwalifilowalnym? Czy koszty najmu (długoletniego) lub zakup lokalu są kosztami kwalifikowalnymi w ramach tego naboru?
Koszt najmu jest kosztem kwalifikowanym w ramach limitu 40%, zaś zakup lokalu jest kosztem niekwalifikowanym.
Czy koszty przelewów, opłat bankowych związanych z realizacją grantu mogą być kosztem kwalifikowanym?
Tak, jeżeli dotyczą środków wydatkowanych w ramach grantu.
Czy koszty koordynacji powinny być ujęte osobno dla każdego zadania?
Koszty koordynacji mogą być ujęte osobno dla każdego zadania, bądź łącznie, jako koszty zarządzania w działaniu nr 1 (wtedy należy zaznaczyć, że dotyczą koordynacji wszystkich działań).
Co zrobić z nadwyżką (w przypadku korzystnego kursu euro)?
Można ją rozplanować i rozłożyć w już istniejących kosztach, w każdej pozycji, przesunąć środki pomiędzy działaniami, bądź zaproponować nowe pozycje i uzgodnić je z Operatorem; w tym przypadku potrzebny będzie aneks do umowy.
Czy jest możliwe przelanie kwoty w euro na PLN?
Tak, jest to standardowa procedura w bankach. Przelewając 10 tys. EUR, bank zastosuje swój dzienny kurs przewalutowania (np. 1 EUR = 4,5 PLN) i w ten sposób otrzymamy 45 000 PLN. Na wyciągu bankowym będzie widoczna informacja, ile EUR zostało przekazane i po jakim kursie zostało wymienione. W taki sposób następuje przekazywanie dotacji we wszystkich konkursach Programu AO-FR.
Ja tego nie rozumiem - grant w euro, rachunek w PLN. Czyli przelew od Was w PLN? Czy w euro?
Przelew następuje w walucie EUR na rachunek PLN. Bank Grantobiorcy automatycznie przewalutowuje środki na walutę, w jakiej jest prowadzony rachunek.
Czy mogłabym prosić jeszcze raz o wyjaśnienie: jak kurs 4,3 ma się do kursu banku?
Kurs 4,3000 to jest kurs, po którym Wnioskodawca prognozuje koszty w budżecie, a kurs banku jest to kurs rzeczywisty, po którym Grantobiorca rozlicza się przed Operatorem.
W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację z NIW - utworzyliśmy dodatkowe konto, które obsługiwało dotację w minionym roku. Dotacja się skończyła, konto pozostało. Czy trzeba założyć nowe konto, czy takie wystarczy?
Jeżeli konto jest wyzerowane, jest prowadzone w złotówkach i wyodrębnione – dedykowane jedynie naszemu projektowi, to wystarczy.
Czy jest możliwość sfinansowania szkoleń odbywających się poza Polską?
Jest taka możliwość i takie koszty są kwalifikowane.
Ile powinno być celów strategicznych?
Plan pracy nie zawiera wymogów minimum dot. liczby celów strategicznych.
Czy przy Mikrograntach ważna jest lokalność? Co z działalnością na terenie PL i współpracą z organizacjami z innych miast lub części Polski?
W mikrograntach nie priorytetyzujemy w żaden sposób lokalnego charakteru organizacji; jest to autonomiczna decyzja organizacji. Działania i rozwój mogą być prowadzone lokalnie, regionalnie, ogólnopolsko, a nawet międzynarodowo.
Czy, jeżeli jestem fundacją z wieloosobowym zarządem, ale bez organu nadzorczego, to mogę brać udział w grancie?
Tak, wieloosobowy zarząd nie wymaga organu nadzorczego.
Co, jeśli w Fundacji wszystkim zajmuje się jedna osoba? Poza nią są jeszcze tylko 2 osoby - członkowie Zarządu?
Małe organizacje mogą tak samo planować działania wspierające osoby pracujące i współpracujące. Wielkość organizacji nie gra roli.
A może zmniejszyć skalę działań, jeśli nie osiągamy rezultatów?
Żeby osiągnąć rezultaty, można zmodyfikować działania, za zgodą Operatora Programu.
Czy w harmonogramie mogą być "luki"? Czy np. trzy-cztery tygodnie, w których nic się nie dzieje w ramach realizacji projektu?
Harmonogram nie musi zakładać wykonywania konkretnej pracy w każdym tygodniu opisywanego okresu.
Czy działania 3. i 4. to musi być "fizyczna" praca z ludźmi?
Działania 3. i 4. nie muszą zakładać fizycznej obecności odbiorców, ważne, by były działaniami na ich rzecz, były zgodne z celami organizacji oraz obszarami wsparcia Programu.
Czy łączna liczba osób ma zawierać także nasz zespół, czy tylko grupę odbiorców?
Łączna liczba osób może zawierać zespół organizacji.
Ile czasu trwa oczekiwanie na akceptację sprawozdania końcowego i wypłacenie ostatniej transzy?
To wszytko zależy od poprawności wypełnienia złożonego sprawozdania końcowego. Zgodnie z umową grantową Operator ma 30 dni roboczych na weryfikacje sprawozdania końcowego. Operator zastrzega sobie prawo wezwania Grantobiorcy do poprawienia błędów, dostarczenia dodatkowych informacji lub dokumentów w trakcie weryfikacji sprawozdań. W takiej sytuacji termin weryfikacji zostaje przedłużony o 30 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania wymaganych informacji lub dokumentów. Ostateczna akceptacja sprawozdań następuje w ciągu 20 dni roboczych od zakończenia procesu weryfikacji. Wypłata ostatniej transzy następuje w ciągu 15 dni roboczych od daty ostatecznej akceptacji.
Czy należy mieć wydzielone konto (konto pomocnicze), z którego będą ponoszone wydatki? Jeżeli tak, to jaki jest termin na dokonywanie refundacji?
Grantobiorca zobowiązany jest uruchomić wyodrębniony rachunek bankowy lub subkonto w polskich złotych służące rozliczeniom przychodów i kosztów ponoszonych w związku z realizacją grantu. Rachunek projektowy przeznaczony jest wyłącznie do dokonywania operacji bankowych związanych z realizacją grantu. Jeżeli jakiekolwiek koszty (np. wynagrodzenie) były ponoszone z innego rachunku bankowego, to należy je bezzwłocznie zrefundować.
Czy finalna kwota grantu w PLN będzie zależna od kursu przewalutowania EUR/PLN w danym banku? Czy oznacza to, że przy tej samej kwocie grantu w EUR różne organizacje otrzymają w rzeczywistości inne kwoty w PLN w zależności od kursu w konkretnym banku - natomiast budżet i rozliczenie trzeba przyjmować po kursie 4,3 PLN/EUR?
Kurs 1 EUR = 4,3000 PLN stosowany jest TYLKO do prognozowania kosztów w budżecie, który jest załącznikiem do umowy grantowej. W sprawozdaniu (rozliczeniu) Grantobiorca pokazuje poszczególne koszty poniesione w polskich złotych oraz przelicza je na euro po kursie zastosowanym przez bank przy przewalutowaniu transz grantu wpływających na konto Grantobiorcy. Kurs przewalutowania, a tym samym wartość waluty PLN, jaka wpłynie na rachunek bankowy Grantobiorcy, zależy od kilku czynników, m.in. od dnia wypłaty oraz banku Grantobiorcy, jak również przyznanej kwoty dotacji.
Czy dobrze rozumiem, że grantem nie mogą być objęte działania z zakresu działalności odpłatnej? Czy jednak możemy w ramach grantu świadczyć nieodpłatnie dla odbiorcy podobne działanie? Po prostu chodzi o uniknięcie sytuacji tzw. podwójnego finansowania?
Grantem nie można finansować działalności gospodarczej ani odpłatnej. W ramach realizowanych działań nie mogą być pobierane opłaty od osób uczestniczących, tzn. nie jest możliwe np. pobieranie opłat za bilety na wydarzenia organizowane w ramach grantu lub odpłatne sprzedawanie publikacji przygotowanych w ramach grantu.