Ułatwienia dostępu

Różnorodna społeczność, różnorodny zespół, włączająca organizacja – zapraszamy na cykl webinariów

Różnorodna społeczność, różnorodny zespół, włączająca organizacja – zapraszamy na cykl webinariów

Czym jest różnorodność, sprawiedliwość i włączanie (DEI) w organizacji społecznej? Jak przeciwdziałać dyskryminacji i jak na nią reagować, jeśli już się pojawi? W jaki sposób dbać o dostępność naszych działań, także dla osób z niepełnosprawnościami? Zapraszamy na cykl webinariów, który rusza już 31 stycznia!

Dlaczego o DEI*?

* ang. Diversity, Equity, and Inclusion (różnorodność, sprawiedliwość i włączanie)

Tematy różnorodności społecznej, integracji, wyrównywania szans czy przeciwdziałania wykluczeniu są w sektorze pozarządowym obecne od dawna. Organizacje aktywne w tych obszarach często specjalizują się w pracy z konkretnymi grupami, działając na ich rzecz w swoim środowisku. Oczywiście, wiele organizacji zostało powołanych do realizacji innych, nie mniej ważnych, celów i tematyka różnorodności zdaje się ich na co dzień nie dotyczyć.

DEI to podejście, które zyskuje na popularności w różnych sektorach – też dlatego, że niesie ze sobą konkretne korzyści. Badania ze świata biznesu zwracają uwagę na to, że szeroko rozumiana różnorodność społeczna może być istotnym czynnikiem wzmacniającym organizację i wspierającym jej rozwój. Zespoły i organizacje, które są zróżnicowane, a jednocześnie sprawiedliwe i włączające, są bardziej kreatywne, lepiej odpowiadają na wyzwania oraz potrzeby różnych grup odbiorczyń i odbiorców. Co ważne – do takich zespołów chętniej i na dłużej dołączają nowe, utalentowane osoby.

Niezależnie od tego, jakimi tematami zajmujecie się na co dzień, z jakimi grupami pracujecie, zachęcamy do spojrzenia na różnorodność jako potencjał w Waszych społecznościach i zespołach. Potencjał już obecny, choć nie zawsze widoczny na pierwszy rzut oka. Nasze webinaria są wprowadzeniem do tematu DEI i podpowiedzią, jak zwiększać inkluzywność i sprawiedliwość społeczną w miejscu pracy i działaniach organizacji, odpowiadając jednocześnie na związane z tematem różnorodności wyzwania.

Dla kogo?

Cykl przygotowany jest z myślą o przedstawiciel(k)ach organizacji pozarządowych, zarówno osobach zarządzających, jak i wchodzących w skład zespołów. Jesteśmy jednak przekonane, że przekazywane treści będą ciekawe i przydatne także dla osób reprezentujących inne organizacje i instytucje.

Ekspertki

Do współpracy w ramach cyklu zaprosiłyśmy ekspertki, a jednocześnie praktyczki z sektora społecznego, od lat zajmujące się tematyką DEI, przeciwdziałania dyskryminacji i zapewniania dostępności. 

Osobami prezentującymi będą:

  • Martyna Markiewicz – trenerka, członkini Zarządu Ashoki w Polsce, liderka DEI na poziomie europejskim Ashoki. Wspiera sieci, organizacje i osoby, które dążą do zmiany społecznej, koncentrując się głównie na obszarach równości płci oraz różnorodności, włączenia i sprawiedliwości społecznej. Stworzyła i prowadzi międzynarodowy proces edukacyjny Ashoki na temat relacji DEI ze zmianą społeczną: Diversity, Equity and Inclusion Learning Journey.
  • Karolina Kędziora – radczyni prawna, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna. Współautorka wielu publikacji dot. prawnej ochrony przed dyskryminacją i mobbingiem. Doradza biznesowi, urzędom, organizacjom pozarządowym i uczelniom w zakresie efektywnych form przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu i mobbingowi.
  • Anna Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier. Trenerka oraz współautorka dokumentów i poradników z zakresu dostępności, konsultantka dokumentów strategicznych dla polityk miejskich. Inicjatorka Sieci Liderów i Liderek Dostępności, organizatorka oraz producentka Festiwalu Kultury bez Barier. Członkini Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Harmonogram wydarzeń

Zachęcamy do udziału w całym cyklu, ale można też uczestniczyć w wybranych spotkaniach (na każde z nich obowiązuje osobna rejestracja).

Webinarium: DEI w NGO – dlaczego warto i od czego zacząć?
Ekspertka: Martyna Markiewicz
Data: 31 stycznia 2024 r. (środa)
Godziny: 11:00-12:00
Więcej informacji i link do rejestracji.

Webinarium: Standardy antydyskryminacyjne w NGO
Ekspertka: Karolina Kędziora
Data: 14 lutego 2024 r. (środa)
Godziny: 11:00-12:00
Więcej informacji i link do rejestracji.

Webinarium: Standardy dostępności w NGO
Ekspertka: Anna Żórawska
Data: 21 lutego 2024 r. (środa)
Godziny: 11:00-12:00
Więcej informacji i link do rejestracji.

Narzędzie i dostępność

Webinaria odbędą się na platformie Zoom i będą tłumaczone na żywo na polski język migowy.

Nagrania webinariów z napisami udostępnimy na stronie Programu (w zakładce „Biblioteka”) oraz na kanale Programu na YouTube.

Udostępnij:

Najnowsze aktualności