Działacie aktywnie, obserwujecie zmianę, która się dzięki temu dokonuje, ale często macie wrażenie, że to nie wystarczy, a świat dostarcza Wam nowych inspiracji i pomysłów do wykorzystania? Jeśli tak, to zapraszamy Was na cykl hackathonów w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Dwa dni pracy metodą service design, kończące się prezentacją gotowych rozwiązań, dyskusje z innymi osobami uczestniczącymi, wspólne myślenie o przyszłości, wsparcie ekspertek i ekspertów.
Hackathony Aktywnych Obywateli
Programistów zamieniamy na aktywistów
Hackathon, to wydarzenie, którego nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów „hacking” (hakowanie) i „marathon” (maraton). To zwykłe spotkanie, podczas którego przed programist(k)ami i przedstawiciel(k)ami pokrewnych zawodów postawiony jest pewien problem do rozwiązania. Do udziału w hackathonach Aktywnych Obywateli zamiast programistek i programistów zapraszamy Was – aktywistki i aktywistów.
Wiedza i pomysły oraz wsparcie ekspertów
Podczas hackatonów będziecie korzystali z wiedzy i doświadczeń, którą zgromadziliście w Waszej organizacji, ale też z wiedzy ekspertek i ekspertów, których zaprosimy na każde z wydarzeń. Będą to osoby, które znają się na temacie, któremu będzie poświęcone dane spotkanie; nie zabraknie też osób znających metodologię service design, czyli projektowania usług. To one poprowadzą cały proces i będą Was wspierać na każdym etapie: od etapu pracy nad doprecyzowaniem problemu projektowego, do etapu prezentacji rozwiązań. Nieocenionym zasobem będzie też dla Was wiedza i doświadczenie innych osób uczestniczących w wydarzeniu.
Deadline: 20 godzin – tylko tyle i aż tyle
Podczas wydarzenia czas na pracę będzie ograniczony. Będziecie mieć tylko 20 godzin, ale i komfort skoncentrowania stu procent swojej uwagi na szukaniu rozwiązań. Obie te cechy hackathonu są dobrym paliwem dla kreatywności. Kiedy ostatnio mieliście/miałyście aż tyle czasu na generowanie pomysłów i szukanie rozwiązań, bez zajmowania się bieżącymi i pilnymi sprawami? No właśnie. Domyślamy się, że tak, jak my, możecie nawet nie pamiętać, kiedy to było.
Przez dekady pracy przy efektach specjalnych nauczyłem się, że deadline jest świetnym narzędziem wspomagającym rozwiązywanie problemów. To wbrew naszej intuicji, bo narzekanie na deadline’y jest niemal powszechnym zwyczajem – pisze Adam Savage, amerykański inżynier projektant i producent efektów specjalnych, aktor i pedagog. – Kiedy pracowałem ze znakomitym rzeźbiarzem Irą Keelerem nad projektem promu kosmicznego do filmu „Kosmiczni kowboje” Clinta Eastwooda, Keeler stale powtarzał: „Gdybym miał kilka tygodni więcej, to byłby naprawdę niezły model”. Jesteśmy przyzwyczajeni uważać, że deadline’y działają przeciwko nam. Ale wcale nie jestem tego pewien. Adam Savage, „Under The Gun”.
Pierwszy hackathon dla klimatu i środowiska
Pierwszy hackathon: „20 godzin dla klimatu i środowiska” odbędzie się 19-20 czerwca w Warszawie i będzie poświęcony tematom związanym z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatu. W jego ramach będziemy szukać rozwiązań problemów, z którymi mierzy się na co dzień Wasza lokalna społeczność.
Może to być walka z nielegalnym wysypiskiem śmieci, masowe koszenie trawników czy inne przykłady eksploatacji zasobów przyrody, niska świadomość ekologiczna i wynikające z niej np. używanie pieców-kopciuchów.
Jak się zgłosić?
Pierwszego dnia rekrutacji udostępnimy krótki formularz online. Poprosimy Was o opisanie w nim problemu, dla którego rozwiązania chcecie szukać w ciągu 20 godzin oraz uzasadnienie, dlaczego warto się nim zająć. Do udziału zaprosimy ok. 10 trzyosobowych zespołów. Rekrutacja potrwa od 15 do 30 maja (do godz. 15:00). Wybierzemy najciekawsze i najtrafniej opisane wyzwania, a wybrane zespoły poinformujemy o wynikach rekrutacji do 30 maja. Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdziecie 15 maja na stronie naszego Programu.
Co się wydarzy?
Na tydzień przed samym hackathonem zaprosimy Was na spotkanie, podczas którego opowiemy, jak się przygotować do udziału w wydarzeniu, od strony merytorycznej i logistycznej. Sama impreza rozpocznie się przed południem 19 czerwca, a zakończy po południu 20 czerwca i będzie składać się z kilku części (m.in. definiowanie potrzeb – określenie odbiorczyń i odbiorców – zdefiniowanie propozycji wartości – generowanie pomysłów – komunikacja), które będą prowadzone zgodnie z metodologią service design. Każda część zostanie poprzedzona krótkim wstępem i instrukcją dla uczestników. Podczas kolejnych sesji i między nimi będziecie mogły i mogli prowadzić dyskusje między zespołami oraz konsultować sposób i efekty swojej pracy z osobami eksperckimi. Rozwiązania wypracowane podczas hackathonu zaprezentujecie podczas sesji kończącej (pitching).
Głosowanie i kryteria wyboru
Podczas wyboru najlepszych pomysłów weźmiemy pod uwagę m.in: trafność rozwiązania wobec sformułowanego na wejściu problemu czy możliwość (prawdopodobieństwo) zmierzenia się ze wskazanym przez Was wyzwaniem, kreatywność i/lub innowacyjność rozwiązania, korzyści dla grupy docelowej i środowiska lokalnego, możliwość wdrożenia rozwiązania w ramach działań organizacji. Najlepsze pomysły zostaną wybrane głosami osób uczestniczących oraz osób eksperckich, doradzających zespołom w trakcie wydarzenia. A zespoły, które wypracowały najlepsze rozwiązania, otrzymają nagrody.
Jak się przygotować?
Przed hackathonem zaprosimy Was na specjalne webinaria. Podczas pierwszego, które odbędzie się już 12 maja (piątek), będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: Jak stworzyć dobry ekoprojekt? Na przykładzie inicjatywy „Ekoeksperymentarium” przejdziemy drogę od mapowania potrzeb do generowania pomysłu na projekt. Więcej informacji i link do rejestracji >
Kolejne webinarium odbędzie się 30 maja, więcej informacji już wkrótce!