Ułatwienia dostępu

Szukasz pomysłu na projekt interwencyjny? Zainspiruj się!

Grafika: dwie kobiety. Jedna siedzi przy stole, druga stoi obok, trzyma w ręce kartkę papieru. Nad postaciami dymki: kobiety rozmawiają.

Szukasz pomysłu na projekt interwencyjny? Zainspiruj się!

Grafika: dwie kobiety. Jedna siedzi przy stole, druga stoi obok, trzyma w ręce kartkę papieru. Nad postaciami dymki: kobiety rozmawiają.

Jeszcze do 22 maja 2023 r. (do 12:00) możesz złożyć wniosek w naborze interwencyjnym. To już ostatni konkurs grantowy w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Podpowiadamy, na jakiego typu działania można pozyskać środki.

Konkurs interwencyjny skierowany jest do organizacji, które widzą w swojej społeczności sytuację kryzysową (rozumianą jako nagłą zmianę sytuacji społecznej lub nasilające się problemy dotyczące konkretnej grupy odbiorczyń i odbiorców) i mają pomysł na działania odpowiadające na to wyzwanie. Zakładana interwencja ma odpowiadać na konkretne, pilne problemy i obejmować rozwiązania możliwe do wdrożenia i przynoszące konkretne rezultaty w czasie od 3 do 8 miesięcy. 

Więcej informacji o naborze znajdziesz na stronie konkursu. Zachęcamy też do zapoznania się z listą materiałów, które pomogą w napisaniu dobrego wniosku (materiały dotyczące konkursu interwencyjnego wymienione są w drugiej części artykułu).

Poniżej podpowiadamy, jakie – występujące w wielu miejscach w Polsce – aktualne sytuacje mogą być dobrym punktem wyjścia do napisania wniosku interwencyjnego. Więcej podpowiedzi znajdziesz też w drugiej części Podręcznika dla Wnioskodawców i Grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Pamiętaj! To tylko przykłady – możesz się zainspirować, ale możesz też napisać wniosek odpowiadający na zupełnie inne wyzwanie.

Obszar 1. Ochrona praw człowieka (w tym kwestie związane z równością płci)

  • Przypadki dyskryminacji (np. ze względu na pochodzenie czy wyznanie) w dostępie do wsparcia ze strony instytucji publicznych różnych grup osób starających się w Polsce o status uchodźcy – odpowiedzią mogą być np. działania monitorujące i raportujące takie przypadki, zapewnienie wsparcia prawnego osobom doświadczającym dyskryminacji.
  • Zjawisko mowy nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych, szczególnie nasilone np. ze względu na zwiększoną liczbę osób z doświadczeniem uchodźstwa i pojawienie się fake-newsów (tj. nieprawdziwych informacji) na ich temat – odpowiedzią mogą być m.in. działania edukacyjne, kampanie społeczne walczące z dezinformacją.
  • Wdrożenie tzw. dyrektywy rodzicielskiej i dyrektywy work-life balance – to okazja np. do działań edukacyjnych i informacyjnych na temat nowych praw i obowiązków, skierowanych zarówno do pracowniczek i pracowników, jak i pracodawców.

Obszar 2. Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu

  • Pojawienie się w lokalnych społecznościach osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym, które potrzebują wsparcia np. w adaptacji do polskiego systemu edukacji, nauce języka polskiego, poznawaniu sposobu działania polskiej administracji i usług publicznych – odpowiedzią mogą być np. usługi wspierające, takie jak pomoc asystentek i asystentów międzykulturowych.
  • Widoczna i pilna potrzeba integracji nowych mieszkanek / mieszkańców i społeczności przyjmujących – odpowiedzią mogą być m.in. przedsięwzięcia włączające nowo przybyłe osoby do działań wspólnotowych, takie jak spotkania sąsiedzkie czy wspólne warsztaty, które pozwolą np. łagodzić powstałe w społeczności napięcia.

Obszar 3. Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym (w tym kwestie związane z ochroną środowiska)

  • Zbliżająca się kampania wyborcza i wybory – to okazja do działań monitorujących pod kątem przestrzegania prawa (przez media, polityczki i polityków), walki z dezinformacją, ale też kampanii profrekwencyjnych.
  • Rozwijające się konflikty w lokalnych społecznościach – odpowiedzią może być np. uruchomienie procesów dialogu i profesjonalne wsparcie społeczności w rozwiązywaniu konfliktu.

Pamiętaj!

Przygotowując wniosek, koniecznie zwróć uwagę na to, czy opis sytuacji kryzysowej lub nagłej zmiany sytuacji społecznej nie jest zbyt ogólny, a grupa odbiorczyń i odbiorców nie jest zbyt nieokreślona lub niekonkretna, by planowane działania przyniosły wymierne rezultaty i poprawę sytuacji określonej grupy w czasie trwania projektu. Tutaj liczy się konkretna odpowiedź na konkretne wyzwanie w konkretnym czasie dla konkretnej grupy osób.

Upewnij się też, czy wniosek wyjaśnia, na czym polega „nadzwyczajny” charakter opisanej sytuacji i dlaczego jest ona pewnym zakłóceniem funkcjonowania, zmianą, a może okazją dla danej grupy (niezależnie od tego, jak trudna czy skomplikowana była dotąd jej sytuacja).

Powodzenia!

Udostępnij:

Najnowsze aktualności