26 września 2024 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Przedstawiamy krótkie omówienie tego wydarzenia, zapraszamy również do korzystania z prezentacji i oglądania zdjęć.
Dobiegający końca Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, w ciągu 4 lat funkcjonowania, zapewnił wsparcie 511 organizacjom pozarządowym na realizację 371 projektów w całej Polsce. Projekty dotyczyły ochrony praw człowieka, działań na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu, budowania kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego oraz wsparcia rozwoju sektora społecznego. Na realizację Programu przeznaczono prawie 26,5 miliona euro.
Zobacz prezentację podsumowującą Program
Konferencję podsumowującą Program zorganizowaliśmy pod hasłem „Otwarta, demokratyczna, zielona”, nawiązując do hasła Funduszy Norweskich i EOG, które przyczyniają się do współtworzenia bardziej włączającej, demokratycznej i zielonej Europy.
W konferencji wzięły udział osoby reprezentujące Państwa-Darczyńców. Odwiedził nas Friðrik Jónsson – Ambasador Islandii w Polsce. Gościliśmy Annę Striethorst – przedstawicielkę Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.
Podczas wydarzenia przedstawiliśmy najważniejsze dane i dokonania czterech lat Programu, odbyła się także otwarta rozmowa („fishbowl”) na temat Programu. Podczas dwóch sesji z prezentacjami dobrych praktyk swoje projekty przedstawiły osoby reprezentujące organizacje – grantobiorców Programu.
Przy stolikach eksperckich rozmawialiśmy o współpracy międzynarodowej organizacji, pracy z osobami z niepełnosprawnościami, polityce senioralnej, narzędziach sztucznej inteligencji w działaniach organizacji, współpracy organizacji społecznych z biznesem i zaangażowaniu młodzieży w sprawy lokalnych społeczności. Podczas konferencji odbyły się również warsztaty na temat innowacyjnych metod pracy w organizacjach oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy – m.in. wobec osób starszych. W panelu dyskusyjnym zaprosiliśmy osoby uczestniczące do rozmowy o sytuacji młodych organizacji oraz o tym, jakiego wsparcia potrzebują, by działać skutecznie na rzecz swojej społeczności.
Tematy poruszane podczas konferencji to między innymi:
- Jakie projekty zrealizowały organizacje i jakie są ich efekty?
- Jakie problemy ludzi, grup społecznych i społeczności lokalnych w Polsce pomogły rozwiązać Fundusze Norweskie i EOG?
- Jak można wykorzystać doświadczenia Programu w dalszym rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce?
Pobierz prezentacje wykorzystywane podczas wystąpień i warsztatów
Zobacz szczegółowy program konferencji
Obejrzyj galerię zdjęć
zdjęcia: Karolina Szczepocka
Partner wydarzenia: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Patronat medialny: portal ngo.pl.