Projekt: Dziecko w rozwodzie
Obszar 2. Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu
Według danych GUS w 2021 roku w Polsce rozwiodło się ponad 30 tysięcy par. Było to aż o 18,6% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba rozwodów na 100 małżeństw wynosi 35,6. A przecież mamy też rozpadające się czasem związki niesformalizowane. Każdy rozwód oznacza, że w sytuacji kryzysowej znalazły się przynajmniej dwie osoby. A co w przypadku, gdy jest tam ktoś jeszcze? Dziecko.
Warto wtedy sięgnąć po mediacje rodzinne. W tym przypadku rolą mediatora jest próba skłonienia rodziców, aby zwrócili uwagę, gdzie w tym konflikcie jest ich dziecko i co ono czuje.
– Od tego roku Stowarzyszenie Pelikan wprowadziło nowe narzędzie, włączające w mediacje głos dziecka. Uczyliśmy się tego od doświadczonych kolegów z Czech, gdzie działa prężny ośrodek zajmujący się mediacją rodzinną. – mówi Agnieszka Tulin-Kardaś ze Stowarzyszenia.
Działanie Stowarzyszenia miało charakter pilotażu, realizowanego we współpracy z czeskim ośrodkiem mediacyjnym z Brna. To model mediacji włączających bezpośrednio głos dziecka, który – jak wskazywały dostępne badania i potwierdziły doświadczenia Stowarzyszenia – działa.
Z naszych obserwacji wynika, że dzieci bardzo potrzebują […] wysłuchania, dania im poczucia, że są ważne. Zmniejsza to poziom stresu, pozwala na wyrażenie uczuć i oczekiwań. […] Takie działania uwalniają dzieci od poczucia odpowiedzialności za to, co dzieje się w rodzinie i za decyzje dorosłych. Z relacji rodziców wynika, że dzieci już po spotkaniach ze specjalistą zrzuciły z siebie duży ciężar – mówi Agnieszka Tulin-Kardaś.
W ramach pilotażu przeprowadzonych zostało 27 procesów mediacji z włączeniem 33 dzieci. Okazało się, że mediacje realizowane według tego modelu zwiększają świadomość rodziców, dają dzieciom szansę na zabranie głosu w ważnych dla nich kwestiach i znacząco wpływają na podejmowane przez rodziców dalsze decyzje opiekuńcze, trwałość rozwiązań i poziom satysfakcji wszystkich stron.
Celem projektu “Dziecko w rozwodzie” było rozpoczęcie procesu zmiany świadomości społecznej odnośnie postępowania przy konfliktach okołorozstaniowych, a w szczególności ochrona dobra dziecka, jego stabilności emocjonalnej, zdolności do tworzenia bliskich relacji i prawidłowego funkcjonowania społecznego w przyszłości.
W ramach projektu odbyły się także warsztaty edukacyjne dla rodziców i dzieci, zaoferowano jednocześnie wsparcie indywidualne rodzicom w zmianie. Przygotowano publikację “Standardy i dobre praktyki w mediacji rodzinnej” skierowaną zarówno do mediatorów, jak i do osób uczestniczących w mediacjach czy nimi zainteresowanych. Zainicjowano również dyskusję i wymianę doświadczeń wśród przedstawicieli instytucji pracujących z rodzinami na różnych etapach kryzysu okołorozwodowego, które pomogą w budowaniu międzyinstytucjonalnych partnerstw w przyszłości.
Publikacja “Standardy i dobre praktyki w mediacji rodzinnej”